Home aboutus news links publications members francais
   

 

ABOUT US

- History
- Mission Statement
- Board of Directors
- Committees
- Awards
- Membership Procedure
- Member List
- In Memoriam
- Contact Us

 

Member List

Abd El Halim, Halim Aboulnasr, Tyseer Adams, Barry J.
Agar, John Agnew, Gordon B. AÏtcin, Pierre-Claude
Al-Haddad, Kamal Allen, D. Grant Altintas, Yusuf
Amon, Cristina Angeles, Jorge Argyropoulos, Stavros A.
Athienitis, Andreas K. Aubertin, Michel Audet, Louis
Audet, Henri Avedesian, Michael M. Bacon, Gordon
Bader, Daniel Baker, George C. Bakht, Baidar
Ball, Michael A. Bandler, John W. Banthia, Nemkumar
Barber, H. Douglas Bartnikas, Raymond Bathurst, Richard J.
Bawden, William Bazergui, André Beauchamp, Yves
Beaulieu, Norman Beck, John M. Becker, Dennis E.
Bélanger, Pierre R. Bélanger, Jean Bellow, Donald G.
Benmokrane, Brahim Benson, Raymond P. Berini, Pierre
Besant, Robert W. Bhargava, Vijay K. Bhuyan, Gouri S.
Bialkowski, Wojciech (Bill) L. Bianchini, John Billinton, Roy
Blake, Ian Fraser Blundell, William R. Bolouri, Chahram
Bornemann, Jens Bosisio, Renato G. Bouchard, Pierre
Bouchard, Micheline Boudreault, Richard Boukerche, Azzedine
Boulos, Maher Bowes, R. Wayne Bowman, Clement W.
Boyd, J. Douglas Bozozuk, Michael Brawner, Carroll O.
Britton, Ron Brooker, Elmer Bruneau, Angus A.
Brzustowski, Thomas A. Buckland, Peter G. Bullock, W. Ralph
Burridge, Robert E. Calvert, Thomas W. Cannon, M. Elizabeth
Carr, Jan Carreau, Pierre Carswell, Allan I.
Carter, James E.C. Carter, Michael Carty, Arthur J.
Chakma, Amit Chalcroft, W. David B. Chamberlain, Savvas
Chamberland, Claude Chang, Liuchen Chaouki, Jamal
Charles, Michael E. Chen, Zhizhang (David) Cheung, Mo Shing
Chornet, Esteban Cleland, Noel A. Clifton, A. Wayne
Closson, Thomas Robert Cloutier, Louis Cockshutt, E. Philip
Colcleugh, David Coleman, David J. Coll, David C.
Collins, Michael P. Cook, George A. E. Côté, Jean-Yves
Couture, Armand Cowe Falls, Lynne Croasdale, Ken
Crotogino, Reinhold H. Curlook, Walter Cyr, J.V. Raymond
Dagenais, Camille A. Dalai, Ajay Dale, J. Douglas
Daniel, Patrick Danyluk, Darrel J. Das, Sunil R.
Davies, Anton Ellis Davison, Edward J. Day, Robert
de Guise, Jacques A. de Lasa, Hugo Ignacio de Silva, Clarence W.
Dealy, John M. Deen, M. Jamal Delisle, Gilles Y.
Dessaint, Louis-A. Devenny, David W. Dinsmore, John H.
Diosady, Levente L. Djilali, Ned Doetsch, Karl H.
Dorton, Roger A. Douglas, W. J. Murray Douglas, Ross D. S.
Doyle, Denzil J. Dreisinger, David B. Drew, Robin
Drouin, Paul Drysdale, Robert G. du Plessis, M. Duke
Dubois, Eric Ducros, Pierre Dufour, Marcel
Dunn, Stephen Duvar, Ivan E.H. Easa, Said
Edamura, H. N. (Hank) Edwards, Elizabeth A. El Saddik, Abdulmotaleb
Elbestawi, Mohamed A. El-Hawary, Mohamed E. Ellyin, Fernand
ElMaraghy, Waguih Englezos, Peter Epstein, Norman
Esmail, Nabil Esmailzadeh, Ebrahim Etkin, Bernard
Evans, Robert L. Evans, W. Macdonald Fahidy, Tom
Fazio, Paul Fews, Robert C. Filer, William A.H.
Fiske, John R. Flemming, John G. Fletcher, Richard A.
Fortier, Pierre Fournier, Martin Franceschini, Anthony P.
Franche, Pierre A.H. Francis, Bruce A. Frantisak, Frank
Fraser, Kevin S. Frederking, Robert Fredlund, Delwyn G.
French, J. Barry Frise, Peter R. Frize, Monique
Gabriel, Kamiel Galibois, André Gaulin, Jean
Gervais, Édouard Ghali, Amin Ghannouchi, Fadhel M.
Gilkie, Ronald C. Gillespie, Robert T. E. Gilsig, Toby
Gold, Lorne W. Goldak, John Goldenberg, Andrew
Gole, Ani Goodfellow, Howard Gourdeau, Jean-Paul
Grace, John R. Gray, Murray Ross Green, Sheldon
Gu, Peihua Guan, Ling Guenkel, Alfred A.
Gulder, Omer L. Gulliver, Aaron Guthrie, Roderick I.L.
Guy, Christophe Haas, Carl Haas, Ralph C.G.
Habashi, Wagdi G. Hall, Eric Halsall, Peter
Hansson, Carolyn M. Hantho, Charles H. Harris, Thomas J.
Hartman, Francis T. Haslett, James W. Hatch, Gerald G.
Hatcher, Stanley R. Heffernan, Gerald R. Heidebrecht, Arthur C.
Heinke, Gary W. Henein, Hani Hipel, Keith W.
Hoefer, Wolfgang J. R. Hoek, Evert Hole, Harry
Holt, Alan R. Hooper, Frank C. Hrymak, Andrew
Huang, Biao Humar, JagMohan Hutchinson, Bruce G.
Irons, Gordon A. Irwin, Peter A. Isaacs, Eddy E.
Ivanov, André Jaeger, Leslie G. Jain, Praveen
Jayas, Digvir S. Jenkins, Tom Jennekens, Jon H. F.
Jiang, Jin Johns, David A. Jonas, John J.
Joós, Géza Jordaan, Ian J. Kaiser, Peter K.
Kamal, Musa R. Kamel, Mohamed S. Karakatsanis, Catherine
Kasap, Safa Kashyap, Raman Kawaji, Masahiro
Kelland, J. David Kenny, Brenda Kerekes, Richard J.
Kerwin, Terence J. Klohn, Earle J. Kodur, Venkatesh
Kokai, Tibor Konrad, Jean-Marie Krentz, Hugh A.
Kudsia, Chandra Kuffel, Edmund Kundur, Prabha
Kupcis, O. Allan Lacasse, Suzanne Lachapelle, Gérard
Lachemi, Mohamed Ladanyi, Branko Lajeunesse, Claude
Lakshmanan, Vaikuntam Iyer Lamarre, Bernard Lamarre, Jacques
Lamonde, Germain Lampropoulos, George A. Laparé, Jacques
Lapp, Philip A. Lassonde, Pierre Latham, Colin
Law, Kum Tim Lawrence, Greg Lawrence, Peter
Lazaridis, Mike Leblanc, Jean-Yves Leclerc, Anne-Marie
Lee, John Lee, Chack Fan Lefebvre, Claude F.
Leggat, John Legros, Robert Lemay, Marie
Le-Ngoc, Tho L'Espérance, Gilles Leung, Victor
Levine, Martin D. Li, Wenyuan Liebermann, George
Lindberg, Garry M. Lofthouse, Maureen Lortie, Pierre
Lowther, David A. Luxat, John C. Lynch, David T.
Lyrette, Jacques MacDonald, Al MacDonald, John S.
MacGregor, John F. MacNabb, Gordon M. Mahabadi, Hadi
Maier, Gerald J. Malik, Om P. Mann, John L.
Mansard, Etienne P.D. Mansour, Raafat R. Marceau, Richard J.
Mark, Jon W. Marsters, Gerald F. Martel, Sylvain
Martí, José R. Martin, Derek Mascher, Peter
Masliyah, Jacob H. Mathis, Nancy E. Mathur, R. Mohan
Matich, Miroslav A. J. Mavinic, Donald S. McConnell, Lorne G.
McCullough, J. Ronald McDill, J. Moyra J. McDougall, John R.
McFarlane, James R. McLaughlin, John D. McLean, Leslie C.
McLean, Alexander McManus, Ralph N. McPhee, John
McQueen, Nairn M. McRoberts, Edward C. McRostie, Gordon C.
Meisen, Axel Meneley, Dan Meunier, Gabriel
Meunier, Michel Michel, Benoit Miller, Roger
Mirza, Saeed Mirza, Sher Ali Misra, Arun K.
Mitchell, Denis Mollard, John D. Montgomery, Jim
Moore, Ian D. Morgan, Gwyn Morgan, Dudley R.
Morgenstern, Norbert R. Morin, Normand Morison, William G.
Mostaghimi, Javad Motyka, Daniel Mouftah, Hussein T.
Moustapha, Said Hany Mufti, Aftab A. Munz, Richard J.
Najm, Farid N. Neale, Kenneth W. Nenniger, Emil H.
Nenniger, John E. Newell, Eric P. Ni, Yonghao
Nicolet, Roger Nolan, Roderick C. Nolan, Ronald R.
O'Connor, Michael J. O'Connor, Arthur J. Oleszkiewicz, Jan
Otto, Fred D. Oxland, Thomas Packer, Jeffrey
Paddock, Dennis K. Païdoussis, Michael P. Palumbo, Gino
Panchanathan, Sethuraman (Panch) Pannell, Derek G. Paquet, Jean-Guy
Paradi, Joseph C. Paris, Jean Park, Chul B.
Parnas, David L. Pasupathy, S. Pas Patel, Rajni
Patnaik, Prakash Patry, Gilles G. Pearson, H. William
Pelton, Arthur D. Penlidis, Alexander Perovic, Doug D.
Perrier, Michel Petriu, Emil M. Petriu, Dorina C.
Pierre, Samuel Pigeon, Michel Plant, David V.
Plant, B. John Ploeg, Jozinus Plumtree, Alan
Polistuk, Eugene V. Poursartip, Anoush Poussart, Denis
Price, Gerry Pugsley, Thomas F. Pulfrey, David L.
Putt, Kenneth W. Quinn, Patrick J. Rahman, M. A.
Rajapakse, Nimal Rangayyan, Raj Ravindran, C. Ravi
Razaqpur, Abdul G. Reeve, Douglas Refai-Ahmed, Gamal
Rigaud, Michel A.J. Roche, Alain A. Rogers, J. Terence
Roggensack, Bill Rolland, Lucien Ronsky, Janet
Rosati, Anthony Rose, Jonathan Rosen, Marc A.
Rowe, R. Kerry Rowe, Ian H. Rummery, Terrance E.
Runnalls, O. John C. Russell, Alan D. Ruth, Douglas W.
Sabri, Shaker Saheb, Élie R. Saint-Pierre, Guy
Sakus, Gedas A. Salama, C. Andre T. Salcudean, Martha E.
Salcudean, Septimiu (Tim) E. Samarasekera, Indira V. Sampath, Partha (Sam)
Saravanamuttoo, H. I. H. Sastri, V. S. Sauriol, Jean-Pierre
Savage, Robert H. Sawan, Mohamad A.-H. Schajer, Gary S.
Schober, Robert Scoble, Malcolm Scott, David Sanborn
Sedra, Adel S. Seeley, Larry Seethapathy, Ravi
Sego, David Selvadurai, A. Patrick S. Sendall, Kathleen E.
Senécal-Tremblay, François Seychuk, John L. Shafai, Lotfollah
Shah, Sirish L. Sheikh, Shamim Ahmed Shen, Xuemin (Sherman)
Shoichet, Molly Shoukri, Mamdouh Shrive, Nigel
Siddall, Ernest Sidhu, T. S. Sigvaldason, Oskar T.
Silveston, P. L. Simmonds, Robert C. Simmons, Rocky
Simons, Thomas A. Sirois, Louis L. Smith, Colin E.
Smith, Charles H. Smith, Daniel W. Smith, James W.
Snook, Sara Jane Sood, V. K. Sopko, Michael D.
Soucy, Alain Stanley, C. William Staples, L. B.
Stathopoulos, Theodore Stojmenovic, Ivan Strobele, Kurt A.
Stuart, Paul R. Sturgess, P. Kim Sudicky, Edward Allan
Szabo, Paul Tadros, Reda Tadros, Gamil
Tamblyn, Robert T. Tanguy, Philippe A. Tarassoff, Peter
Tattle, Dawn Taylor, Alex Terreault, Charles
Tessier, Lynn P. Thibodeau-DeGuire, Michèle Thomas, Kenneth G.
Thomson, Douglas Tiedje, Thomas Torchinsky, Benjamin B.
Tremblay, Robert Triffo, Ronald P. Trottier, Lorne M.
Turner, William I.M. Twa, Craighton O. Udd, John E.
van Heiningen, Adriaan Van Vliet, Pieter Vandal, Thierry
Vanderburg, Bill Vangool, William Vaughan, J. Philip
Venetsanopoulos, Anastasios Ventura, Carlos Villeneuve, Jean-Pierre
Walker, Robert S. Walsh, Robert A. Ward, Rabab K.
Wardrop, W. Leslie Warren, J.C. Roger Wasmund, Bert
Weaver, David S. Weiser, Reginald Wertheimer, Michael R.
Whitmore, Donald W. Wilkinson, David Wilkinson, David P.
Wilson, G. Ward Wilson, Andrew H. Wilson, Frank R.
Winter, Alan E. Wirasinghe, S.C. (Chan) Wong, K. Max
Wood, Hugh C. Woodhouse, Kimberly Ann Worswick, Michael
Wright, Douglas T. Wright, Joseph D. Wu, Bin
Wu, Ke Xu, Zhenghe Yang, En-hui
Yao, Jianping Young, Chris M. Zaky, Safwat G.
Zanzotto, Ludo Zhou, Songnian Zhu, Shiping
Zhu, Jesse Zhuang, Weihua Zingg, David
Zu, Jean    

 


The Canadian Academy of Engineering - info@acad-eng-gen.ca